משפט תעבורה ללא עורך דין

האם כדאי להתייצב למשפט תעבורה ללא עורך דין? נתחיל מהתשובה הקצרה – לא! אין טעות גדולה מזה. אם קיבלתם הזמנה לדין או שאתם מעוניינים להישפט לצורך ביטול דוחות מהירות או משהו אחר, תמיד חשוב לעשות זאת באמצעות עורך דין תעבורה. עכשיו רק נשאר להסביר לכם למה. 

משפט תעבורה ללא עורך דין

כאשר אתם מוזמנם לבית משפט השלום לתעבורה בחיפה יש לכם את הזכות לייצוג משפטי, וממש לא כדאי לוותר עליה. 

הסיבה הראשונה היא שהצד השני, כלומר משטרת ישראל, שולחים עורכי דין מטעמם. היתרון שלהם הוא היכרות עם חוקי התעבורה, פסקי הדין, התקדימים המשפטיים וכל כלי משפטי שיאפשר להם להוכיח את אשמתכם. ומצד שני, אתם ללא ייצוג משפטי של עו“ד תעבורה תעמדו חסרי אונים. אינכם בקיאים בחוק, אינכם מכירים את ההליכים המשפטיים ואינכם יודעים אילו טיעונים עשויים לסייע לכם לבטל דוח, להפחית אישום או לבטל את כתב האישום. 

ואם זה לא מספיק, שימו לב לסיבה השנייה. אנשים רבים חושבים שניתן לנסות את מזלם. כלומר קיבלו דוח משטרה ובחרו להישפט על מנת לבטל את הדוח והעונש הכרוך בו ב“שיטת מצליח“. אולי השופט יקבל את הטענות שלנו ויבטל את העונש ואולי לא… בפועל זה ממש לא כך. ישנם מקרים רבים בהם אנשים מגיעים לבית משפט השלום לתעבורה בחיפה ולא רק שאינם מצליחים לבטל את העונש, הם יוצאים בעונש חמור יותר ממה שהמשטרה הטילה עליהם מלכתחילה. ל בית משפט תעבורה הסמכות להחמיר את העונש. 

משפט תעבורה ללא עורך דין

ביטול דוחות מהירות

אחת הסיבות השכיחות בגינה אנשים מבקשים להישפט היא לצורך ביטול דוחות מהירות. דוחות מהירות, בהתאם לנסיבות, הם לא רק קנסות כבדים אלא נקודות וסנקציות שונות כמו שלילת רישיון נהיגה. לא נפרט ברגע זה על שיטת הניקוד והעונשים על עבירות המהירות השונות, אך די מובן מדוע אנשים מעוניינים ב ביטול דוחות מהירות.

באמצעות עורך דין מומחה לדיני תעבורה ניתן לבחון את נסיבות המקרה ולבנות את הקייס המשפטי. פנו אל עורך הדין והסבירו לו את נסיבות המקרה, הוא ינתח את הדברים ויוכל להמליץ לכם האם בכלל כדאי להגיש ערעור לבית המשפט. 

ישנן אפשרויות שונות לערער על הדוח ולבטלו או להפחית את חומרתו. לכל מקרה הנסיבות שלו. למשל יתכן שהיו בעיות בכיול המכשירים או שתפעולם התבצע שלא לפי התקנים. 

ביטול דוחות מהירות

הזמנה לדין 

אם קיבלתם הזמנה לדין בבית משפט השלום לתעבורה ביוזמת המשטרה, אם כך אתם עומדים בפני אישום משמעותי שיכול להביא לסנקציות כבדות. בשום פנים ואופן אין להגיע למשפט תעבורה ללא עורך דין במקרה שכזה. 

הזמנה לבית דין תעבורה יכולה להתבצע בכמה אופנים:

  1. זימון למשפט תעבורה במסגרת דוח משטרה, למשל כאשר נתפסתם על עבירת תנועה חמורה כמו מעבר באור אדום.
  2. זימון למשפט תעבורה אשר נשלח אליכם לאחר שנתפסתם על ידי מצלמת תנועה. 
  3. הזמנה לבית משפט לתעבורה לצורך מתן עדות. זוהי יכולה להיות עדות מתאם התביעה או הגנה. למשל במקרה בו הייתם עדים לתאונת דרכים. 
  4. כתב אישום שהוכן על ידי תובע והוגש לכם בצירוף הזמנה לדין. 

בית משפט השלום לתעבורה בחיפה

ההתנהלות בבית המשפט היא לפי הכללים של סדר דין פלילי. בשלב הראשון מתקיים דיון הקראה ראשונה. בדיון זה השופט יקריא לנאשם את העובדת ועל הנאשם לענות האם הוא מודה באישם או כופר באשמה. במידה והנאשם מודה באשמה ישנה הכרעת דין ונתן לעבור לשלב הטיעונים לעונש וגזר הדין. 

במקרה שבו הנאשם כופר באשמה נקבע דיון הוכחות. בדיון זה עדי התביעה יוזמנו להעיד כנגד הנאשם. 

בעת דיון הקראה ניתן להעלות טענות מקדמיות. אלו הן טענות משפטיות המבקשות לבטל את הדיון ללא התייחסות לתוכן האישום אלא על סמך פגמים מהותיים בעצם הגשת העניין לבית המשפט. סעיף 149 בחוק סדר הדין הפלילי קובע מהן סוגי הטענות המקדמיות. החוק מגדיר 10 סוגים. במידה והתקבלה טענה מקדמית בבית המשפט, בהתאם לנסיבות בית המשפט יכול לבטל את כתב האישום, לתקן את כתב האישום או להעביר את הדיון לסמכות המשפטית המתאימה. 

למשל התיישנות היא דוגמה לטענה מקדמית אשר יכולה להביא לביטול המשפט. זהו לא דבר סביר שיתרחש במציאות, אך במידה והדיון בבית המשפט נקבע לאחר תקופת ההתיישנות ניתן להעלות טענה זו ולבטל את המשפט. 

דיון ההוכחות – במידה והנאשם כפר באשמה מגיעים לשלב דיון ההוכחות. העדים יחקרו על ידי התביעה ויספרו על מה שראו; למשל זהו יכול להיות השוטר שעצר אתכם ורשם את הדוח. לאחר מכן עורך הדין של הנאשם יערוך חקירה נגדית אשר תנסה לסתור את הטענות של האישום או להטיל בהן ספק. לאחר מכן גם הנאשם יכול להביא את עדי ההגנה ויתנהל הליך דומה. 

שלב הסיכומים – בשלב זה התביעה וההגנה יסכמו את טיעונים על סמך כל העדויות וינסו להצדיק את טענותיהם. 

הכרעת הדין וגזר הדין – אם הנאשם נמצא זכאי ההליך מסתיים. במידה והורשע יקבע דיון נוסף של טיעונים לעונש. התביעה תבקש להטיל עונש ועורך הדין של ההגנה ילחם על מנת להפחית את העונש, כמו בהסתמך על טיעונים המצדיקים התחשבות בנאשם.

בית משפט השלום לתעבורה בחיפה

עורך דין תעבורה

כפי שהבנתם, אין להגיע למשפט תעבורה ללא עורך דין. עורך דין יכול למצוא את הכלים המשפטיים לסייע לכם לבטל את המשפט, לשנות את כתב האישום, להוכיח את חפותכם או להמתיק את העונש במידה והרשעתם בעבירת תעבורה. כמו כן מיותר לציין כי חייבים להתייצב לדיון בבית משפט תעבורה, אחרת בית המשפט עשוי לקבל פסק דין בהיעדר הגנה. 

במשרד עורכי דין שמעון הרשקוביץ תוכלו לקבל ייעוץ משפטי מקצועי מידי עורך דין לתעבורה וייצוג בפני הרשויות השונות הכוללות את משרד הרישוי, המרב“ד, המשטרה ובית הדין לתעבורה. אל תהססו לפנות לייעוץ משפטי. 

עורך דין תעבורה

עקבו אחרינו גם בטוויטר.

 

משפט תעבורה ללא עורך דין
מאמרים נוספים באותו נושא:
השאירו פרטים ונחזור בהקדם:
דילוג לתוכן