נהיגה תחת השפעת אלכוהול

מהי כמות האלכוהול המותרת בנהיגה? האם נהיגה תחת השפעת אלכוהול ונהיגה בשכרות זה אותו הדבר. ואיך לעבור בדיקת ינשוף. להלן מדריך קצר מפי עו“ד דיני תעבורה. 

כלי הרכב הביאו שיפור ניכר לחיינו. אנו יכולים בקלות לנסוע למרחקים בזמן קצר. אך כלי הרכב מביאים איתם גם סכנות רבות. כאשר אנו נוהגים אנו חייבים להיות מרוכזים, ערניים ובשליטה מלאה – נהיגה בהשפעת אלכוהול אינה מאפשרת לנו לנהוג בצורה בטוחה. אלכוהול הוא אחד הגורמים לתאונות דרכים, ולכן החוק מחמיר מאוד בנושא. אנו מציעים לכל אחד לקחת את הנושא ברצינות ולא לשתות בעת נהיגה. ישנן דרכים שונות להינע מכך כמו נהג תורן או הזמנת מונית. 

כמות האלכוהול המותרת בנהיגה
כמות האלכוהול המותרת בנהיגה

כמות האלכוהול המותרת בנהיגה

החוק מגדיר כמות אלכוהול שבה הנהג נחשב לשיכור, ולכן אנו מתייחסים לכמות הנמוכות מכך בתור הכמות המותרת. לפעמים שואלים אותנו האם כוס בירה אחת זה בסדר. האמת שהחוק אינו מודד נהיגה תחת השפעת אלכוהול לפי מספר הכוסות ששתיתם, וגם אין להם דרך לדעת זאת. החוק מתייחס לכמויות האלכוהול בבדיקה. 

הכמות המותרת על פי החוק בבדיקת ינשוף היא כמות מתחת ל 240 מיקרוגרם בליטר אוויר נשוף. בפועל רף האכיפה (לפי פסיקת בית המשפט) הוא 290 מיקרוגרם. כאשר מדובר בנהגים חדשים, צעירים או נהגים מקצועיים (כמו לדוגמה נהג תחבורה ציבורית או רכב כבד) החוק מחמיר יותר. במקרים אלו כמויות של 50 מיקרוגרם ומעלה נחשבות לנהיגה בשכרות. גם במקרה זה רף האכיפה גבוה יותר ועומד על 100 מיקרוגרם. 

בדיקת הינשוף היא אינה הבדיקה היחידה, המשטרה יכולה גם לערוך בדיקת דם במקרה של תאונת דרכים או חשד סביר לנהיגה בשכרות. במקרה זה כמות האלכוהול המותרת בנהיגה היא עד 49 מיליגרם אלכוהול ב 100 ליטר דם, ועבור האוכלוסיות המיוחדות שאיתן החוק מחמיר, הערך המותר הוא עד 9 מיליגרם אלכוהול. 

במידה ונתפסתם על נהיגה בשכרות, אתם צפויים למשפט וזקוקים לעו“ד דיני תעבורה. 

איך לעבור בדיקת ינשוף?

בדיקת הינשוף אינה נחשבת לבדיקה בעלת רמת אמינות גבוהה בשביל בית המשפט, לכן עבור המשטרה זוהי רק אינדיקציה ראשונית. אחריה בדיקת הנשיפון הם עשויים לבקש לערוך בדיקת דם. זכותכם לסרב לבדיקת הינשוף, אך סירוב לבדיקת ינשוף יחשב באופן אוטומטי לנהיגה בשכרות. 

ישנן תקנות ברורות לגבי השימוש במכשיר הנשיפון, וכל חריגה יכולה להיות הבסיס לקו ההגנה שלכם. לכן תמיד חשוב להתייעץ עם עורך דין לתעבורה בחיפה. ברמת העיקרון המכשיר צריך לעבור כיול בתחילת המשמרת ובסופה בדיקת תקינות חצי שנתית.

איך לעבור בדיקת ינשוף
איך לעבור בדיקת ינשוף

נהיגה תחת השפעת אלכוהול

במידה ותוצאות הבדיקה יראו כי ערכי האלכוהול גבוהים מהכמות המותרת אתם צפויים לעמוד לדין באשמה של נהיגה בשכרות.  זוהי אשמה חמורה מאוד, כמו כל מה שנוגע לנהיגה תחת השפעת אלכוהול. 

בשלב הראשון אתם צפויים לפסילה מנהלית של רישיון הנהיגה למשך 30 יום וגם השבתה של רכב ל 30 יום. במידה והייתם מעורבים בתאונת דרכים בעת האירוע, פרק הזמן מתארך ל 60 יום. במידה ומדובר בתאונה קטלנית, פרק הזמן מתארך ל 90 יום. 

לאחר מכן תעמדו לדין, והאמת שאין לכם סיכוי ללא עו“ד דיני תעבורה. הרף המינימלי בחוק לשלילית רישיון הוא שנתיים. רק בנסיבות חריגות תקבלו פחות מזה. במקרה של תאונת דרכים העונש חמור יותר. והמקרה החמור ביותר הוא במקרה של תאונת דרכים קטלנית – במקרה זה במקום עבירה של גרימת מוות ברשלנות תואשמו בעבירת הריגה. 

האישום הוא נהיגה בשכרות ולא נהיגה תחת השפעת אלכוהול. אך בעזרת עורך דין טוב, וכאשר הנסיבות הן לטובתכם, עורך הדין יכול להצליח להמיר את האישום לנהיגה תחת השפעת אלכוהול שהוא פחות חמור. 

בית המשפט לוקח בחשבון גם את ערכי האלכוהול בדם, והם משפיעים על חומרת הענישה – כאשר כמות האלכוהול גבוהה מ 700 מיקרוגרם, אתם צפויים למאסר בפועל. גם כאשר מדובר בעבירה שנייה, ללא תלות בכמות המשטרה תדרוש מאסר בפועל. 

הערה: תאונות הדרכים הן דבר כואב מאוד. המחוקק, המשטרה ובתי המשפט עושים מאמצים רבים למגר את התופעה. אחת האסטרטגיות שלהם היא החמרת הענישה. לכן באופן עקבי אנו רואים החמרה בתחום ושינוי חקיקה. לכן חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורה על מנת לקבל את המידע העדכני על איך לעבור בדיקת ינשוף. 

נהיגה תחת השפעת אלכוהול
נהיגה תחת השפעת אלכוהול

עוד דיני תעבורה

אם הבדיקה הראתה כי כמות האלכוהול בדמכם היא מעל כמות האלכוהול המותרת בנהיגה, אתם צפויים לעמוד לדין על נהיגה בשכרות. 

לכל אדם מגיע ייצוג משפטי, אם גם אם נתפסתם על נהיגה בשכרות. ישנם מקרים רבים בהם נמצאו תקלות שונות במהלך בדיקת הינשוף או בשלבים אחרים של התהליך. לכן כאשר אתם מקבלים זימון לבית המשפט לענייני תעבורה, חשוב להגיע עם עו"ד דין דיני תעבורה אשר יבדוק את הנסיבות וילחם על זכויותיכם. 

עורך דין דיני תעבורה
עורך דין דיני תעבורה
נהיגה תחת השפעת אלכוהול
מאמרים נוספים באותו נושא:
השאירו פרטים ונחזור בהקדם:
דילוג לתוכן