נקודות נהיגה

נקודות נהיגה היא הצורה שבה אנו מכנים את שיטת הניקוד של משרד הרישוי – רישיון הנהיגה הוא סוג של ”כרטיס מועדון“ שממש לא תרצו לצבור בו נקודות. שיטת הנקודות נועדה להיות כלי חינוכי ומניעתי עבור הנהגים, באמצעות כלי זה מנסה משרד התחבורה להילחם בעבירות התנועה ותאונות הדרכים. נקודות עבירות תנועה נצברות בכל פעם שהמשטרה תפסה אתכם מבצעים עבירות תנועה. עבירות שונות מביאות נקודות שונות, זאת בהתאם לחומרת העבירה. 

נקודות נהיגה הן אינן שיטה אלטרנטיבית לדוחות והקנסות של המשטרה. זוהי מערכת מקבילה המתווסת לתשלום הדוחות – אך צבירת נקודות נהיגה בהתאם לרף הקבוע בחוק, בפני עצמה מביאה לסנקציות נוספות. 

כדאי להיות מודעים לצבירת הנקודות בכל פעם שאתם מקבלים דוח תנועה. ישנם אנשים הפונים אל עורך דין תעבורה לצורך ביטול דוח משטרה, וישנם אנשים המוותרים על המאמץ. מי מהם צודק? זה תלוי בנסיבות המקרה. לא פשוט לבטל דוח משטרה, ולא תמיד זה שווה את המאמץ. אך ישנם מקרים שבהם בגלל צבירת הנקודות כדאי לכם להילחם על ביטול דוח משטרה, על מנת להימנע מהסנקציות של הנקודות. כל נהג נמצא במצב אחר, אך עבור נהגים שכבר צברו נקודות זה עשוי להיות קריטי. 

נקודות נהיגה

נקודות נהיגה – כיצד ניתן לבדוק

כאשר אנו מקבלים דוח תנועה, בין יתר הפרטים המופיעים עליו, מופיע גם מספר הנקודות. אך יתכן שקיבלנו עכשיו דוח משטרה ואנו חוששים שמספר הנקודות שצברנו עד היום עלול לגרום להפעלת סנקציות נגדנו. אך האמת שאינכם בטוחים כמה נקודות צברתם. אינכם זוכרים מתי הפעם האחרונה שבה קיבלתם דוח משטרה, כמה נקודות היו בו והאם הן בתוקף. 

ניתן לבצע בדיקה של נקודות עבירות תנועה באמצעות פניה למשרד הרישוי. אתם יכולים לגשת ללשכת משרד הרישוי, אך כמובן זוהי לא הדרך היעילה ביותר. אפשרות אחרת לעשות זאת באמצעות טופס פנייה מקוון, את התשובה תקבלו באמצעות דואר ישראל (דבר שעלול לקחת עד 10 ימים. ניתן לבצע את ההליך גם באמצעות פניה למוקד רישוי קול במספר *5678. 

הדרך המהירה ביותר לבדוק נקודות נהיגה היא בעמדות הרשיומט. תוכלו למצוא את העמדות הללו במשרדי הרישוי ומרכזי קניות. תוכלו לקבל תשובה במקום והשירות כרוך בעלות של 10 ש“ח. 

עקרונות השיטה

  1. נקודות נהיגה אינן תקפות לנצח. הן נרשמות מיום ביצוע העבירה והן תקפות למשך שנים. במקרה ולנהג נצברו כבר 20 נקודות, תוקפן מוארך למשך 4 שנים. מי שצבר 22 נקודות ומעלה, נקודותיו יישארו בתוקף עד לביצוע אמצעי התיקון שהוטל עליו (למשל זימון למבדק רפואי ונפשי במכון הרפואי לבטיחות בדרכים או מבחן נהיגה עיוני). 
  1. במקרים הבאים: נהג שלחובתו רשומות 72 נקודות תקפות או יותר;  נהג שהוטלה עליו פסילה בת 3 חודשים בגין 36 נקודות או יותר ורשומות לחובתו 36 נקודות נוספות תקפות או יותר בטרם חלפו שש שנים ממועד ביצוע העבירה האחרונה מבין העבירות שבשלהן הוטלה הפסילה האמורה, ושתים עשרה נקודות תקפות מתוכן נרשמו לחובתו בשל עבירות שבוצעו לאחר 01/01/2012 – יפסל רישיונו ל 9  חודשים ויחודש לאחר בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מבחן עיוני ומבחן מעשי.
  1. כאשר נהג לדרש לקורס נהיגה נכונה, עליו לעשות זאת בתוך 6 חודשים. במידה ולא יעשה זאת רשות הרישוי עשויה לנקוט בצעד של התלית רישיון. 

נקודות עבירות תנועה

במקרים רבים אנשים פונים אל עורך דין לענייני תעבורה בשאלות כמו כמה נקודות זה נהיגה בשכרות או כמה נקודות נהיגה במהירות מופרזת. המקום הנכון לבדוק את מצב הנקודות העדכני הוא בטבלת הנקודות על עבירות תנועה. תוכלו למצוא את הטבלה באתר השירותים והמידע הממשלתי. שם נמצאים הנתונים העדכניים ביותר. להלן כמה דוגמאות מתוך הטבלה:

אי מתן זכות קדימה לרכב בעלייה – 0 נקודות.

נהיגה על מדרכה שלא לשם חצייתה – 2 נקודות.

פנס אחורי אינו מאיר – 2 נקודות

עקיפה מימין – 4 נקודות.

אי ציות לתמרור עצור – 4 נקודות.

נהיגה ללא רישיון רכב – 6 נקודות.

עקיפה לפני מעבר חציה – נקודות.

נהיגה ללא רישיון נהיגה – 8 נקודות.

מהירות מ-26 עד 40 קמ"ש מעל, בדרך שאינה עירונית – 8 נקודות.

נהיגה בשכרות – 10 נקודות.

גרימת מוות ברשלנות – 10 נקודות.

נקודות עבירות תנועה

ביטול נקודות נהיגה

הסיבה העיקרית בגינה אנשים מתעניינים ב ביטול דוח משטרה היא בדרך כלל הנקודות, ולא סכום הדוח – שם מסתתר העונש האמתי. ביטול דוח משטרה הוא אפשרי, אך לא דבר פשוט. זה נעשה באמצעות מילוי בקשה להישפט המופיעה בתחתית הדוח (אין לשלם את הדו“ח אם בכוונתכם להישפט). לאחר מכן תוזמנו לבית דין תעבורה ושם תעמדו לדין. במידה ותשכנעו את השופט כי הדוח אינו מוצדק הוא עשוי לזכות אתכם ולבטל את הדוח והנקודות הכרוכות בו. 

שופטי בין המשפט לתעבורה אינם מקלים ראש בנושאים אלו, ויש צורך בהשגת טיעונים משוכנעים. לא מובטח לכם שתזוכו בבית הדין, ועליכם לקחת את האפשרות שתצאו עם עונש חריף יותר מזה שאיתנו נכנסתם – בית הדין יכול להטיל קנסות גדולים יותר, עונשי מאסר וכו‘. 

בטרם מגישים בקשה להישפט חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורה בחיפה על מנת לבדוק את סיכויי ההצלחה בבית המשפט, ואת האסטרטגיה באמצעותה יש לפעול. ללא עו“ד תעבורה, אין לכם סיכוי בבית המשפט והדבר ממש לא מומלץ.

שמרו על קשר גם באמצעות הפייסבוק

נקודות נהיגה

נקודות עבירות תנועה

נקודות עבירות תנועה
מאמרים נוספים באותו נושא:
השאירו פרטים ונחזור בהקדם:
דילוג לתוכן