עורך דין המכון הרפואי

עורך דין המכון הרפואי הוא למעשה עורך דין דין תעבורה המעניק סיוע ללקוחותיו אשר מתמודדים עם בעיות הקשורות למכון הרפואי לבטיחות בדרכים – המרב“ד. 

המרב“ד הוא הגוף אשר אחראי לבדוק את כשירותם הרפואית, הפיזית והנפשית של הנהגים בישראל. לצורך כך הוא מעסיק רופאים ואנשי מקצוע מתחומים שונים, ואלו עורכים בדיקות על מנת לקבוע את כשירותו של הנהג. 

המרב“ד הוא אינו הגוף המחליט, הוא רק מגיש המלצה למשרד הרישוי. אך משרד הרישוי נוטה לקבל את החלטת המרב"ד כפי שהיא. שום פקיד במשרד הרישוי אינו מעוניין לקחת על עצמו את האחריות לאשר לנהג לנהוג בהינתן המלצה של המרב“ד האומרת אחרת. 

את הזימון לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים נהגים יכולים לקבל בנסיבות שונות. למשל נהגים אשר ביצעו עבירות תנועה רבות וצברו נקודות. נהגים אשר היו מעורבים ב תאונות דרכים. נהגים שהגיעו לגיל מבוגר או נהגים הסובלים ממצבים רפואיים היכולים לפגוע בכשרות הנהיגה שלהם. ישנם גופים שונים עליהם חלה חובת דיווח למשרד הרישוי, לרבות רופאים. למשל אם עברתם אירוע מוחי, המוסד הרפואי מחויב לדווח על כך למשרד הרישוי ואתם תוזמנו לבדיקות רפואיות.

אם קיבלתם טופס בדיקות רפואיות משרד הרישוי, כלומר זימון למרב“ד עליכם להתייצב שם במועד שנקבע. אם לא תעשו זאת תתבצע התליית רישיון נהיגה. 

החלטות המרב“ד יכולות לגרום לאיבוד רישיון הנהיגה ולכן יש להתייחס לנושא בכובד ראש. ניתן לערער על החלטת המרב“ד, אך הדבר תלוי בנסיבות האישיות. במידה וקיבלתם את הזימון, פנו מייד לייעוץ אצל עורך דין המכון הרפואי. 

עורך דין המכון הרפואי

התליית רישיון נהיגה

התליית רישיון נהיגה, פירושה היא פסילת הרישיון עד להתקיים תנאי שעל הנהג לעמוד בו. זהו כלי באמצעותו ניתן לכפות על הנהג לבצע הנחיות של משרד הרישוי. 

הנהג מקבל התראה על הדרישה לבצע פעולה מסוימת; אם לא ביצע את ההנחיה תוך 6 חודשים רשות הרישוי ראשית לבצע התלייה של רישיון הנהיגה. במקרה זה הנהג יקבל הודעה כי זו ההחלטה ועליו יהיה להפקיד את רישיון הנהיגה שלו. נהיגה בעת התליית רישיון היא עבירה על החוק וחברת הביטוח לא מכסות במקרה של תאונה. 

התליית רישיון נהיגה יכולה להתבצע בשתי נסיבות –  היא יכולה להיות בעקבות צבירת נקודות תעבורה. למשל נהג שצבר 12 נקודות תעבורה נדרש לעבור קורס הדרכה בנהיגה נכונה. עם צבירת הנקודות הנהג יקבל את ההודעה כי עליו לבצע את הקורס בפרק הזמן הנתון. אם לא יבצע תבוצע התלייה של הרישיון. 

הסיבה השנייה היא כאשר הנהג נדרש לעבור בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. נהגים עשויים להתבקש לעבור בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים מסיבות שונות, למשל זוהי יכולה להיות החלטה של בית דין תעבורה בעקבות ביצוע עבירות תנועה, וזה יכול להיות גם בעקבות דיווח של רופאים על מצב רפואי העלול לפגוע ביכולת הנהיגה. במידה ונהג לא התייצב לביצוע הבדיקה, תתבצע התליית רישיון מנהלתית. יתכן כי תתבצע התליית רישיון רפואית, כלומר עד לסיום הבירור הרפואי. למשל אם מוסד רפואי דיווח כי נהג חולה אפילפסיה, המרב“ד עשוי להתלות את הרישיון בעת הליך בירור מצבו הרפואי. 

שימו לב כי לא ניתן לבטל התליית רישיון נהיגה, במקרה ויש לכם התליית רישיון רפואית, תוכלו רק להפעיל לחץ על מנת לסיים את הטיפול במהרה. 

התליית רישיון נהיגה

טופס בדיקות רפואיות משרד הרישוי

על פי החוק נהגים מגיל 70 ומעלה נדרשים לעבור בדיקות רפואיות וזהו תנאי לחידוש רישיון הנהיגה. עליהם לעבור את הבדיקה כל 5 שנים, ובהגיעם לגיל 80 כל שנתיים. עבור נהגי רכב ציבורי יש לבצע את הבדיקות כבר מגיל 60. 

טופס בדיקות רפואיות משרד הרישוי הוא למעשה הצהרת בריאות הדורשת חתימת הרופא המטפל ורופא עיניים. את הטופס יש לשלוח למשרד הרישוי אשר עשוי לחדש את רישיון הנהיגה או להפנות את הנהג לבדיקת כשירות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. 

המרב“ד יבצע את הבדיקות הדרושות ויגיש את המלצתו למשרד הרישוי. במידה והמרב“ד המליץ על שלילית רישיון עקב אירוע רפואי, תוכלו לערער עליכם לפנות אל עורך דין המכון הרפואי על מנת לבדוק את סיכוי ההצלחה בערעור. 

טופס בדיקות רפואיות משרד הרישוי

עורך דין המכון הרפואי

רוב האנשים פונים לעזרתו של עורך דין המכון הרפואי לאחר שהמרב“ד המליץ לשלול להם את רישיון הנהיגה. ההמלצה שלנו היא להקדים לפנות אל עורך דין לענייני תעבורה כבר בעת קבלת הזימון לבדיקות.

עורך הדין יכול לסייע לכם להיות מוכנים להליך בצורה טובה יותר ולהגדיל את הסיכויים שתעברו את המבדקים בהצלחה. 

במידה והמכון הרפואי קבע כי אינכם כשירים לנהיגה, עורך הדין יכול לבדוק את המסמכים. יתכן כי ישנם כשלים בהליך וקיימת האפשרות לפנות לוועדת ערר.

עו“ד תעבורה בחיפה, שמעון הרשקוביץ, עומד לשירותכם בכל ההתנהלות מול משרד הרישוי והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. למשרדינו ניסיון רב בכל ההליכים המשפטיים והרפואיים ואנו יכולים לסייע לכם להשיב את רישיון הנהיגה. 

עקבו אחרינו גם באינטסגרם

טופס בדיקות רפואיות משרד הרישוי
מאמרים נוספים באותו נושא:
השאירו פרטים ונחזור בהקדם:
דילוג לתוכן