עורך דין תאונות עבודה

עורך דין תאונות עבודה מעניק לכם ייצוג משפטי במקרה ונפגעתם בתאונת עבודה. על פי ארגון קו לעובד בשנת 2020 היו בישראל 432 נפגעים בתאונות עבודה, מתוכם 58 הרוגים.

על פי חוק הביטוח הלאומי תשנ“ה 1995, סעיף 79 תאונת עבודה היא "תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי – תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו“. כלומר תאונת עבודה מוגדרת כתאונה שהתרחשה תוך כדי ביצוע עבודתו של הנפגע, או במסגרת פעולה שביצע לטובת עבודתו. המשמעות של זה היא שגם תאונות דרכים המתרחשות בדרך אל מקום העבודה או בחזרה נחשבת לתאונת עבודה.  אחת הסיבות המרכזיות לצורך ב עורך דין תאונת עבודה מומלץ היא הצורך בהוכחת הקשר הסיבתי בין העבודה לתאונה. 

ומה לגבי עצמאים? גם לעצמאים יש זכויות בביטוח הלאומי וגם הם זכאים לקצבאות ביטוח לאומי במקרה של תאונות עבודה. לא נרחיב בנושא זה הפעם, אך חשוב להיות מודעים לכך שיש לכם זכויות בתור עצמאיים. למידע נוסף על תנאי הזכאות אנו ממליצים לפנות לייעוץ באמצעות עורך דין תאונת עבודה בצפון. 

עורך דין תאונת עבודה מומלץ

דוגמאות לתאונות עבודה

להלן כמה דוגמאות לתאונות עבודה שכיחות:

  • עובד במפעל אשר נפגע מאחת ממכונות הייצור. 
  • עובדי מסעדה שנכוו מתנור או נוזל חם שנשפך עליהם במהלך העבודה. 
  • עובד בניין שנפל מפיגום. 
  • עובד שנגע כתוצאה משאיפת חומרים רעילים אליהם נחשף במהלך עבודתו. 
  • תאונת דרכים שהתרחשה בדרך אל העבודה. 

עורך דין תאונות עבודה

מתי נזדקק לשירותיו של עורך דין תאונת עבודה מומלץ? 

על מנת שבית המשפט יכיר בפגיעה כתאונת עבודה יש להוכיח את הקשר הסיבתי בין התאונה לעבודה. במקרים מסוימים זה פשוט, אך ישנם מקרים בהם הנושא עשוי להיות מורכב ולכן דרוש עורך דין מומחה לתאונות עבודה. לא כל תאונות העבודה הן תאונות בהן ישנה פגיעה מיידית, ישנן תאונות אשר נגרמו במהלך הזמן (תאונת מקצוע) או תאונות כתוצאה מפעולה חוזרת ונשנית – כמו למשל חשיפה ממושכת לחומרים רעילים במהלך העבודה אשר גרמה להתפתחות מחלות. 

ישנם גם מקרים בהם נכנסת לתמונה הסוגיה של רשלנות, זאת כאשר המעסיק לא מילא אחר חובותיו בחוק כמו למשל הדרכה מתאימה או מתן אמצעי בטיחות לצורך ביצוע העבודה. 

בכל מקרה של תאונת עבודה, בטרם הגשת תביעה מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לתאונות עבודה. לא רק על מנת להוכיח את הקשר הסיבתי, אלא גם בשביל למקסם את הפיצוי. 

תביעת תאונת עבודה יכולה להיות תביעה כנגד המוסד לביטוח לאומי, תביעה נגד המעביד וגם תביעה נגד חברות ביטוח פרטיות במידה והעובד מבוטח באופן פרטי. 

במידה ועובד נפגע בתאונת עבודה הוא זכאי לדמי פגיעה ותביעת נכות.

דמי פגיעה – זהו תשלום מטעם הביטוח הלאומי המפצה על אבדן ההכנסה אשר נגרם כתוצאה מהתאונה שהוכרה לתאונת עבודה.

על מנת לממש את דמי הפגיעה על העובד לפנות למחלקת תאונות עבודה בקופת החולים (או בחדר המיון) עם טופס ההפניה מהמעסיק. הרופא המטפל ימלא את הטופס ויציין את הפגיעה שנגרמה ואת התקופה שבמהלכה העובד אינו יכול לעבוד. 

לאחר מכן יש למלא טופס 211 של הביטוח הלאומי ”טופס תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה“. כמו כן יש למלא טופס על ויתור סודיות רפואית. בטופס יש לפרט את הפגיעה ונסיבותיה, תאריך הפסקת העבודה ותאריך חידוש העבודה במידה והתרחש. כמו כן יש לצרף את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים. 

שימו לב כי יש להגיש את התביעה בתוך 12 חודשים על מנת לא לאבד את הזכאות. לא מומלץ להגיש את התביעה לבדכם, עשו זאת באמצעות עורך דין תאונות עבודה.

  • דמי פגיעה מחושבים על פי 75% מההכנסה החייבת בדמי ביטוח על פי שלושת החודשים האחרונים שקדמו לפגיעה. 
  • סכום דמי הפגיעה מוגבל לתקופה של 13 שבועות ואינו עולה על 1,114.38 ש“ח ליום (נכון לשנת 2021). 
  • דמי הפגיעה חייבים במס, דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות.

תביעת נכות – בנוסף לדמי פגיעה, במידה ותאונת העבודה גרמה לנכות זמנית או קבועה יש להגיש תביעה לנכות מעבודה. תביעה זו מוגשת באמצעות טופס 200 ”תביעת לקביעת דרגת נכות מעבודה ולתשלום גמלת נכות מעבודה. 

קבלת דמי פגיעה היא תנאי מקדים להגשת תביעת נכות. כמו כן גם במקרה זה יש להגיש את התביעה תוך 12 חודשים ממועד הפגיעה על מנת לא לאבד את הזכויות. 

לצורך הגשת התביעה מומלץ להיעזר בעורך דין תאונת עבודה בצפון. יש לצרף את כל המסמכים הרפואיים וכל מסמך רלוונטי על מנת לגבש את התביעה. הביטוח הלאומי יבדוק את הבקשה ויזמין את הנפגע לוועדה רפואית מטעמם. 

הוועדה הרפואית תחקור את המקרה. במידה והבקשה תתקבל הבקשה תקבע את שיעורי הנכות המגיעים לתובע. בהתאם לאחוזי הנכות תיקבע הקצבה או גמלת הנכות. חשוב מאוד להיות מוכנים להופעה בפני הוועדה הרפואית עם התשובות הנכונות, המסמכים וחוות הדעת הרפואיות.

הדיון בוועדה הינו קריטי ביותר כיוון שלאחר הדיון, הוועדה בעצם קובעת, כאמור, את שיעור אחוזי הנכות המגיעים לנפגע. בהתאם לאחוזים אלו, תיקבע גובה הקצבה או גמלת הנכות לה הוא זכאי. לכן, יש להיערך לוועדה בצורה מיטבית, להתכונן היטב ולהגיע עם כל המסמכים הרלוונטיים.

עורך דין תאונת עבודה בצפון

עורך דין תאונת עבודה מומלץ

בשום שלב לא כדאי לוותר על עזרתו של עורך דין העוסק בתאונות עבודה. נושא התאונות עשוי להיות מורכב ולא תמיד העובד מודע למלוא הזכויות שלו. עורך דין הבקיא בכל הזכויות, החקיקה וההליכים המשפטיים והרפואיים יכול להבטיח כי תממשו את מלוא הזכויות שלכם במידה ונפגעתם. 

עורך דין תאונת עבודה בצפון

נפגעתם בתאונת עבודה במהלך העבודה או תאונת דרכים בדרך לעבודה? אינכם בטוחים מהן הזכויות שלכם? הפגיעה אינה מאפשרת לכם להמשיך לעבוד במקצוע? חשוב מאוד לפנות לייעוץ משפטי. במשרד עורכי דין שמעון הרשקוביץ תוכלו לקבל ייעוץ משפטי, ליווי אישי וייצוג מול רשויות וועדות אשר יבטיח כי תממשו את זכויותיכם ותקבלו את הפיצוי המקסימלי. 

עורך דין תאונות עבודה

עקבו אחרינו גם בפייסבוק

עורך דין תאונות עבודה
מאמרים נוספים באותו נושא:
השאירו פרטים ונחזור בהקדם:
דילוג לתוכן