שלילת רישיון

קיבלתם שלילת רישיון נהיגה לאחר שצברתם כמות נקודות, מה עושים?

ובכן, שיטת הנקודות החדשה מציגה אפשרויות רבות לפעולה במקרה כזה. עוד על שיטת הנקודות – כמה נקודות מקבלים על מהירות בעקבות תמונה מתוך מצלמת מהירות?

בתור עורך דין תעבורה, מקרים של התמודדות עם שיטת הניקוד של משרד התחבורה הם עניין שבשגרה. לשמחתנו, ולשמחתם של מרבית לקוחות המשרד, השיטה החדשה מאפשרת דרכים חדשות ויצירתיות להתמודד עם מקרים כאלו.

מצלמות מהירות

שלילת רישיון

שלילת רישיון מתקיימת בישראל בגלל מגוון של סיבות ומקרים. יש שלושה סוגים עיקריים של פסילת רישיון נהיגה ויש להכיר את ההבדלים. מתי ניתן לשלול מנהג את רישיון הנהיגה שלו? סמכות זו נתונה לשלושה גורמים:

 1. בית המשפט: שלילת רישיון נהיגה על ידי בית המשפט הנה במסגרת הרשעה בגין עבירות תעבורה שונות, או במסגרת עסקת טיעון עם רשויות התביעה.
 2. קצין משטרה: בסמכותו של קצין משטרה לשלול את רישיונו של נהג, לתקופה של 30 יום.
 3. משרד הרישוי: אם נהג צבר 36 נקודות בשל עבירות תנועה שביצע, רישיונו ישלל למשך 3 חודשים. אם צבר מספר נקודות זה פעמיים במשך תקופה של 6 שנים, רישיונו ישלל לתקופה של 9 חודשים.

שלילה אשר מתבצעת על ידי שוטר, עשויה לקרות במצבים חמורים במיוחד. במצב כזה השוטר עוצר נהג אשר ביצע עבירה מכל סוג שהוא, כמו נהיגה במצב של שכרות, נסיעה מעל המהירות המותרת ואף במקרה של תאונת דרכים שאליה השוטר נקרא.

שיטת הנקודות

כעיקרון, ישנן שלוש תקופות שעבורן ניתן לפסול את הרישיון בפסילה מנהלתית, כאשר כל תקופה קבועה על פי סוג העבירה:

פסילה מנהלית ל-90 יום: במקרים של תאונה עם הרוגים.

פסילה מנהלית ל-60 יום: במקרים של תאונה ללא נפגעים.

פסילה מנהלית ל-30 יום: במקרים של עבירת תנועה חמורה, כמו אחת מהבאות:

 • נהיגה תחת השפעת סמים או נהיגה תחת השפעת אלכוהול.
 • אי מתן זכות קדימה להולך רגל
 • אי מתן זכות קדימה בצומת בה קבוע תמרור “עצור” או “תן זכות קדימה”.
 • אי עצירה לפני מחסום של מסילת ברזל בזמן עצירת חובה
 • נהיגה ברכב לא תקין.
 • מהירות של 20 קמ”ש מעל המותר בכביש עירוני.
 • עקיפת קו לבן רציף.
 • עקיפה אסורה בכביש לא פנוי.

שלילת רישיון

שיטת הנקודות

חוקי התעבורה בישראל מגדירים מעל 1,000 עבירות תנועה, שחלקן הגדול נושא גם סנקציה של נקודות תעבורה. בכל עבירת תנועה שמבוצעת, מקבל הנהג עונש ספציפי בגין העבירה שביצע. יחד עם זאת, מטרת המחוקק היא לא רק לאתר עבירות תנועה, אלא גם ובעיקר לאתר נהגים עבריינים באופן סדרתי.

שיטת הניקוד מצמידה החל מ-0 נקודות ועד 10 נקודות לעבירות שונות מתוך סל עבירות התעבורה המוגדרות בחוק.כך למשל, מרבית עבירות הטלפון הנייד הן עבירות שלעובר אותן יירשמו 4 נקודות חובה. ישנן מספר עבירות מהירות הנושאות לצידן עד 10 נקודות.

צבירה של 12 נקודות או יותר במהלך שנתיים מחייבת השתתפות בקורס נהיגה מונעת או אמצעי תיקון אחר. הרישום יימשך שנתיים, מהעבירה האחרונה, למי שצבר עד 20 נקודות ויוארך לארבע שנים למי שצבר 22 נקודות ומעלה.

הנקודות ימחקו בתנאי שתבצע את אמצעי התיקון שהוטל עליך ולא תצבור עבירות נוספות בתקופת התנאי. לשיטה אין עניין בנהגים המורשעים לעתים רחוקות והיא מתרכזת בנהגים עם עבירות תכופות. כשנהג מורשע בעבירות רבות בזמן קצר המערכת תגיב באמצעי תיקון.

צבירה של 36 נקודות הנהג יידרש בנוסף לשני הקורסים להפקיד את רישיונו (פסילה) למשך 3 חודשים כדי לקבל רישיון נהיגה מחדש.

כמה נקודות מקבלים על מהירות

כמה נקודות מקבלים על מהירות מתוך מצלמות מהירות

בעבירות קלות כמו עבירות חניה או מהירות מופרזת של עד 20 קמ"ש מעל המותר בתוך העיר או עד 25 קמ"ש מעל המותר בדרך שאינה עירונית אין נקודות.

במהירות של עד 20 קמ"ש מעל המותר העונש הוא דוח קנס 250 ₪ ללא נקודות . במהירות מופרזת בין 21-30 קמ"ש מעל המותר העונש הוא דוח קנס 750 ₪ עם 8 נקודות. במהירות מופרזת בין 31-40 קמ"ש מעל המותר העונש הוא דוח קנס 1500 ₪ עם 10 נקודות.

עבירות מהירות מחולקות למספר רמות. ברמה הקלה ביותר (20 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית ו-25 קמ"ש מעל המותר בדרך בינעירונית) מדובר בעבירה ללא נקודות בצידה. נסיעה במהירות של למעלה מכך טומנת בחובה נקודות.

נהיגה במהירות של מעל 20 קמ"ש ועד 30 קמ"ש מעל למותר בדרך עירונית, או במהירות של מעל 25 קמ"ש עד 40 קמ"ש מעל למותר בדרך שאינה עירונית או בדרך מהירה – 8 נקודות.

נהיגה במהירות  של מעל 30 קמ"ש מעל למותר בדרך עירונית, או מהירות של מעל 40 קמ"ש מעל למותר בדרך שאינה עירונית או בדרך מהירה – 10 נקודות.

ברחבי המדינה פזורות מאות מצלמות מהירות מסוג א-3, המהוות אמצעי מרכזי של אכיפת מהירות מופרזת. לפני כשנה לערך, נתנה הפרקליטות הוראה למשטרה לחדול משימוש במצלמות מהירות בשל אי אמינותן, בעקבות פסק דין בבית המשפט לתעבורה בעכו.

אולם, שימו לב כי בימים אלו שבו המצלמות לעבוד לאחר שהתקבלה חוות דעת חדשה בדבר מהימנותן על ידי הטכניון.

עיקבו אחרינו בעמוד הפייסבוק

שלילת רישיון
מאמרים נוספים באותו נושא:
השאירו פרטים ונחזור בהקדם:
דילוג לתוכן