תאונת דרכים – מדריך לנהג

תאונת דרכים היא ארוע מלחיץ ומבלבל, הגוף כרגע חווה טראומה, הראש לא מפוקס מנסה לשחזר את שארע לפני מספר שניות, מתקהלים סקרנים שמגיעים ומחווים דעתם על התאונה, אנשי מד"א ושוטרים שמגיעים לשטח ובוחנים שמבקשים תשובות קרוב לזמן הארוע, על כל זה מצטרף הלחץ והחרדה בדבר מצב הנפגעים במידה וישנם ועוד דאגות ומחשבות אחרות.

במדריך זה נציע מספר הצעות לציבור הנהגים המעורבים בתאונות דרכים לגבי דברים שישנם לעשות או לא לעשות, לומר או לא לומר, לאחר קרות התאונה על מנת להתחיל לצלוח את הארוע בהצלחה.

מעורבים בתאונת דרכים – מה עושים?

יותר פשוט להגיד מאשר לבצע אך במקרה של תאונה נסו להירגע.

במידה ויש נפגעים הזעיקו משטרה ומד"א, נסו להגיש עזרה ראשונה במידת הצורך וכפי ידיעתכם.

בכל מקרה של ספק בריאותי או כאבים שצצים מאוחר יותר אחר התאונה עדיף להיבדק ומיד, הבריאות מעל לכל ובכל מקרה המסמכים ישמשו אתכם אם וכאשר תפנו לביטוח.

אין להזיז הרכב עד לקבלת הנחיה משוטר גם אם ישנה הפרעה לתנועה.

משטרת ישראל תרצה לחקור את זירת הארוע, ככל שהתאונה קשה יותר רצון המשטרה לשלוח בוחן לשטח ולבחון את התאונה בסמוך לזמן הארוע יהיה גבוה יותר.

אם אין נפגעים בתאונה, יש לפנות את הכביש ולהחליף פרטים כמובן לאחר שתיעדתם את האירוע.

נסו לצלם ככל שניתן את הרכבים המעורבים מכל הזוויות האפשריות, מיקום הרכבים, מזג אוויר, נזקים בזמן אמת וכן את כיווני נסיעת הרכבים ומצב הדרך.

החוק כמובן מחייב למסור פרטים, אך דאגו גם לקבל פרטים של הצד השני, גם במקרה זה עדיף לצלם את המסמכים.

במידה ואיתרתם עדים לתאונה, רשמו את פרטיהם, הנהג השני מתנצל ומקבל אחריות, הקליטו אותו מילה במילה.

גם אם נדמה לכם שאתם אשמים בתאונה, אל תודו בפני אף אחד באשמה לא בע"פ ולא בכתב, גם לא בפני מתקהלים במקום התאונה וגם לא בפני הנהגים המעורבים.

במידה והגיע למקום האירוע בוחן משטרתי או שזומנתם לחקירה בעקבות תאונת הדרכים, קודם כל התייעצו עם עו"ד המומחה בתחום התעבורה, העבירו לבוחן העתק מהמידע שאספתם בשטח.

תאונת דרכים – שלב החקירה.

מסרו לבוחן בשטח או במהלך החקירה את גרסתכם בצורה חדה, מדויקת ואסרטיבית לארוע והיזהרו שלא להיגרר אחר גרסאות אחרות או הנחות אחרות של הבוחן כאשר הדבר סותר את גרסתכם לגבי התאונה.

קראו היטב על מה אתם חותמים, אם אתם לא בטוחים, בקשו לשנות את הכתוב או להוסיף הערה במהלך החקירה.

במידה וכתב ידו של השוטר או הבוחן אינו קריא בקשו אותו שיקריא לכם את הכתוב.

זכרו כי ברגע שחתמתם על המסמכים יהיה קשה מאוד להסביר במועד מאוחר יותר את כוונתכם המדויקת או שלא התכוונתם למה שנכתב.

תאונת דרכים – מה קורה עם רישיון הנהיגה?

רישיון הנהיגה כבר מזמן משמש נהגים מעבר לפרנסה ונוחות, רישיון הנהיגה הוא חלק מהותי מחופש התנועה והעיסוק בחיים בעולם המודרני.

חוסר ברישיון נהיגה ולו באופן זמני, פוגע פגיעה קשה במרקם חייו של כל אדם. כמובן שלאחר תאונת דרכים קיים חשש מוחשי ביותר לאובדן רישיון הנהיגה.

זכרו – לאחר תאונת דרכים חשוב לקבל ייעוץ מיידי.

חשוב להתייעץ עם עו"ד מומחה בתחום התעבורה מיד לאחר תאונת הדרכים ובסמוך לאחר מועד הארוע וזאת על מנת לבחון את הזירה וליצור את האינטראקציה עם גורמי אכיפת החוק לשם הבהרת המצב העובדתי האמיתי לטובת הלקוח.

לעתים קרובות עולה צורך בשימוש בגורמי מקצוע נוספים וכל זאת עוד טרם הגשת כתב האישום ותחילת המשפט.

למידע מפורט יותר בנוגע לתאונת דרכים לחצו כאן

פניה לעורך דין המתמחה בתחום התעבורה בשלב מוקדם ככל שניתן יכולה להיות ההבדל בין זיכוי להרשעה ובין פסק דין מחמיר לבין פסק דין מקל בתאונת דרכים.

לשמעון הרשקוביץ – משרד עורכי דין תעבורה, ניסיון רב שנים בייצוג נאשמים בתאונות דרכים מהקלות ביותר ועד לסבוכות שבהן כולל תאונות דרכים קטלניות, פציעות קשות ביותר תוך שימוש באנשי מקצוע כמהנדסים ומומחים בתחום על מנת לקדם את עניין לקוחותיו.

מאמרים וקישורים

  1. סיכום נתוני תאונות דרכים
  2. ויקיפדיה
  3. משטרת ישראל – סיכום שנה בכבישים

מאמרים נוספים באותו נושא:
השאירו פרטים ונחזור בהקדם:
דילוג לתוכן