עבירת מהירות נקודות

על פי רוב נושאת עבירת מהירות נקודות מעבר לקנס הכספי הקבוע בחוק, אך יש הבחנה בין רמות שונות של עבירות מהירות. כמה נקודות נושאת עבירת מהירות של 10 קמש מעל המותר? ומה לגבי דוח מהירות 15 קמש מעל המותר? האם יש הבדל? האם ניתן לבטל דוח מהירות? איך מבטלים דוח מהירות?

כל אלו שאלות שאני נשאל באופן קבוע מתוקף תפקידי בתור עורך דין לענייני תעבורה, אלו הם שאלות חשובות שיש להן תשובות, שעל פי רוב עשויות להפתיע אתכם.

איך מבטלים דוח מהירות

עבירת מהירות נקודות

נהיגה במהירות מופרזת נחשבת, ולא בכדי, לעבירת תעבורה נפוצה מאוד ומסוכנת מאוד. אי לכך, משקיעה משטרת ישראל לאורך השנים מאמצים רבים לאכיפתה באמצעות שימוש במכשור מתקדם ובאמצעים מגוונים.

בשנים האחרונות, מוצמדות לעבירת מהירות, מעבר לקנס הכספי, גם נקודות. למעשה, מאז ומתמיד הוצמדו נקודות לעבירות מהירות, אך בשנים האחרונות, עם שינוי שיטות הנקודות, מוצמדות נקודות לעבירות מהירות קשות יותר, ועל פי מידת החומרה. על פי שיטת הנקודות החדשה:

  • העונש על נסיעה במהירות 20 קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך עירונית או 25 קמ"ש מעל המותר נהיגה בדרך לא עירונית הוא ברירת משפט או קנס בסך 250 ש"ח, ללא נקודות.
  • העונש על נסיעה במהירות 21-30 קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך עירונית או 40-26 קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך לא עירונית הוא ברירת משפט או קנס בסך 750 ש"ח ועוד 8 נקודות.
  • העונש על נסיעה במהירות 31-40 קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך עירונית או 41-50 קמ"ש מעל המותר נהיגה בדרך לא עירונית הוא ברירת משפט או קנס בסך 1,500 ש"ח ועוד 10 נקודות.
  • העונש על נסיעה במהירות 41 קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך עירונית או 51 קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך לא עירונית הוא זימון למשפט ועוד 10 נקודות.

אין בכך לאמר, כמובן, כי נסיעה במהירות של עד 20 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית או עד 25 קמ"ש מעל המותר בדרך לא עירונית (בין עירונית או כביש מהיר) אינה נושאת קנס. עם זאת, עורך דין תעבורה מנוסה הוא בעל הידע והניסיון להטיל ספק אפשרי, כל זאת לאחר עיון בפרטי הדו"ח ובפרטי האירוע.

עבירת מהירות נקודות

דוח מהירות 15 קמש מעל המותר

יש לציין כי על מנת שבית המשפט יוכל להרשיע נהג בעבירת מהירות מופרזת חייבת התביעה להוכיח כי המדידה בוצעה בהתאם להוראות יצרן ציוד המדידה, ובהתאם לכלל ההנחיות והנהלים שנקבעו בחוק ובפסיקה לאורך השנים. אין זה מקרה חד משמעי כמו תאונת דרכים עם חבלה של ממש, שבו הדברים ברורים יותר.

ישנם מגוון רחב של מכשירי מדידת מהירות, מד מהירות לייזר (הנקרא בעגה המקצועית בקיצור ממל"ז), מצלמות א3 – אלו המצלמות הנייחות המוצבות בצידי הדרך, מכשיר דבורה (Bee 3) – זהו מכשיר ידני אשר מאפשר צילום בנסיעה או בעמידה ומצלמת מולטנובה, אשר על פי רוב מוצבת על חצובה לצד הניידת במצב נייח.

כמו שציינו, נסיעה במהירות של עד 20 קמ"ש מעל המותר (ובדרך לא עירונית עד 25 קמ"ש מעל המותר) אינה נושאת נקודות, ועל פי רוב תישא קנס בסך של 250 ש"ח. אם קיבלתם דו"ח על עבירת מהירות כזאת – מומלץ לפנות לעורך דין בדחיפות על מנת לבחון אפשרות לערער על הדו"ח, או לבקש להישפט.

דוח מהירות 15 קמש מעל המותר

10 קמש מעל המותר

פרט שמרבית הנהגים לא מודעים אליו, בייחוד בהיותם נהגים חדשים, הוא שאם יעברו עבירת מהירות בהיותם נהגים חדשים רשיון הנהיגה שלהם לא יחודש לאחר השנתיים והם יאולצו לעבור מבחן תיאוריה נוסף שאחריו תחל תקופה חדשה של שנתיים בהם הם יחשבו נהג חדש.

על כן, גם בעבירות מהירות "קלות", חשוב מאד לפנות לעורך דין המתמחה בדיני תעבורה על מנת לקבל ייעוץ וסיוע על מנת לערער או אף לבטל דו"חות על מהירות מופרזת. שכן דו"ח אחד, לעיתים, עשוי להיות בעל משמעות כבדת משקל.

איך מבטלים דוח מהירות

אז לאחר שאמרנו את כל זה – כיצד, אם בכלל, ניתן לבטל דו"ח על מהירות מופרזת?

ראשית, במלוא ההגינות, יש לציין כי רובם המשמעותי של הדו"חות לא יבוטלו בקלות, יש צורך להוכיח פרטים אשר קשה מאד להוכיחם לאחר מעשה, ויש צורך לשאול את השאלות הנכונות, ולהטיל ספקות בגורמים הנכונים, אשר בתורם יאלצו את גורמי אכיפת החוק להוכיח את טענותיהם בעצמם.

עם זאת, לעורך דין מומחה בדיני תעבורה, יש את הידע, הניסיון והכלים להתמודד עם טענות של גורמי אכיפה, על מנת לבטל את הדו"ח, או לכל הפחות להקל בקנס או בכמות הנקודות. עורך הדין ידע לשאול את השאלות הנכונות, להעלות את הספקות בדבר הגורמים הרלוונטיים ולמצות את האפשרויות.

עורך הדין יבחן את הדו"ח שקיבל הנהג על מנת לאתר כשלים בראיות התביעה. כשלים יכולים להיות בנסיבות הכתובות בדו"ח, בשטח בו בוצעה העבירה לכאורה, בבדיקות אמצעי האכיפה ובמיומנות השוטרים שביצעו את האכיפה. כשלים כאלו יכולים להביא לביטול הדו"ח, או לכל הפחות להסדר טיעון מקל עבור הלקוח.

10 קמש מעל המותר

אתם מוזמנים לעקוב אחר עמוד הפייסבוק שלנו

עבירת מהירות נקודות
מאמרים נוספים באותו נושא:
השאירו פרטים ונחזור בהקדם:
דילוג לתוכן