בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף, כמו גם בדיקת מאפיינים, הן שתי השיטות השכיחות בהן משטרת ישראל נוקטת על מנת לאבחן נהיגה בשכרות. במידה ונתפסתם נוהגים בשכרות, בין היתר אתם צפויים לקבל זימון לבית משפט תעבורה. במאמר זה נסביר הכל על הבדיקות ונענה על השאלה שתמיד שואלים – בדיקת ינשוף כמה מותר. 

שתיית אלכוהול ונהיגה אינם הולכים יחדיו. האלכוהול משבש את התפיסה החושית, את שיקול הדעת, מהירות התגובה והפעילות המוטורית – כל אלו חושבים לצורך נהיגה בטוחה. בכל שנה מתרחשות בממוצע כ 250 תאונות דרכים הנגרמות כתוצאה משימוש באלכוהול או סמים. במקרים רבים מדובר בתאונות קטלניות. 

החוק ובתי המשפט מחמירים מאוד בנושא של נהיגה בשכרות. במסגרת המדיניות המחמירה, כאשר ישנה תאונה עם הרוגים אהשמה משתנה מגרימת מוות ברשלנות, לעבירת הריגה. ובתהתאם לכך הענישה מחמירה יותר. 

נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא דבר שאנו מתנגדים לו בצורה חד משמעית, אך יחד עם זאת לכל אדם מגיעה הזכות לייצוג משפטי. הנושא פותח שאלות משפטיות שונות כמו מהי כמות אלכוהול מותרת בדם וסוגיות נוספות. 

בדיקת ינשוף כמה מותר
בדיקת ינשוף כמה מותר

בדיקת ינשוף 

משטרת התנועה רשאית לערוך בדיקת שכרות באמצעות בדיקת נשיפון, באופן אקראי. כלומר אין צורך בחשש לקיום עבירה. כמו כן המשטרה עשויה לעשות זאת במקרה של תאונת דרכים. בדיקת נשיפון היא אחת מצורות הבדיקה המקובלות. אך שימו לב, במידה והנהג מעורב בתאונת דרכים, או שישנו חשד סביר כי הוא נוהג תחת השפעת אלכוהול, המשטרה רשאית לדרוש בדיקת דם או שתן. 

בדיקת הנשיפון אינה נחשבת לבדיקה בעלת רמת דיוק גבוהה, ולבדה אינה מספיקה לצורך ביסוס כתב אישום. אך כאשר נכשלים בבדיקה המשטרה תדרוש בדיקות אחרות בעלות מהימנות גבוהה (בדיקת אלכוהול בדם), על מנת לתת לכם זימון לבית משפט תעבורה. 

ביצוע הבדיקה דורש את הסכמת הנהג, אך מי שמסרב נחשב לשיכור על פי חוק. בטרם הבדיקה השוטר יסביר את מטרת הבדיקה ויבקש לחתום על טופס הסכמה – השוטר חייב לפעול כך. 

הבדיקה עצמה מתבצעת באמצעות נשיפה לתוך המכשיר. במכשיר ישנו חיישן המודד את כמות האלכוהול בנשיפה. 

ישנן תקנות ברורות לגבי הסמכת השוטר המבצע את הבדיקה, ואופן ביצוע הבדיקה. חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין תעבורה, זהו יכול להיות הקייס לצורך ביטול הדו“ח והאישום. 

בדיקת ינשוף כמה מותר? בהמשך המאמר נדבר על כמה מותר בבדיקת נשיפון וגם על כמות אלכוהול מותרת בדם. 

בדיקת ינשוף
בדיקת ינשוף

בדיקת מאפיינים

בדיקה נוספת שהמשטרה עורכת היא בדיקת מאפיינים. במהלך בדיקה זו תצטרכו לבצע מספר פעולות פשוטות. השוטר צריך להסביר את מה שנדרש מכם לעשות. 

מבחן עמידה – יש לעמוד עם הזרועות לצד הגוף, כאשר כפות הרגליים צמודות אחת לשנייה. ואז יש לעצום עיניים ולהטות את הראש למשך 30 שניות. 

הליכה על קו ישר – יש לבצע 9 צעדים לכיוון אחד על קו ישר כאשר הזרועות לצידי הגוף. יש לעשות 9 צעדים בכיוון אחד ו 9 צעדים בחזור. בכל צעד אגודל הרגל צריכה להיות צמודה לרגל השנייה. יש לספור בקול את הצעדים. 

נגיעה באף – יש לעמוד ברגליים צמודות וידיים מושטות קדימה. יש להפנות את כפות הידיים למעלה ולאחר מכן יש להטות את הראש בעיניים עצומות ולגעת בקצה האף. 

מותר לסרב לבדיקה זו והדבר לא ישמש כנגדכם. 

בדיקת מאפיינים
בדיקת מאפיינים

בדיקת ינשוף כמה מותר – כמות אלכוהול מותרת בדם

קודם כל נדגיש כי בדיקת נשיפה היא אינה בדיקת דם, אלו הן בדיקות נפרדות ושונות מאוד. לגבי בדיקת נשיפה, החל מ 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף מתבצעת האכיפה. כאשר מדובר בבדיקת דם, כמויות של 50 מיליגרם אלכוהול ב 100 מיליטר דם נחשבות לשכרות. אך ישנן אוכלוסיות מיוחדות (נהגים חדשים וצעירים ונהגים מקצועיים) בהן החוק מחמיר יותר. במקרים אלו הכמות המותרת היא 10 מיליגרם ב 100 מיליטר דם. כמות גדולה מזה תביא לזימון לבית משפט תעבורה ו הורדת רכב מהכביש

כמות אלכוהול מותרת בדם
כמות אלכוהול מותרת בדם

זימון לבית משפט תעבורה

אם קיבלתם זימון לבית משפט תעבורה, חשוב שתגיעו עם עו“ד תעבורה. למעשה כבר ברגע ששוטר עוצר אתכם לבדיקת ינשוף, זכותכם להתייעץ עם עורך דין בטלפון. מומלץ מאוד לעשות זאת. החוקים משתנים לעתים תכופות וחשוב לקבל מידע עדכני ועצות המתאימות לנסיבות המקרה. 

 

זימון לבית משפט תעבורה
זימון לבית משפט תעבורה

בדיקת ינשוף כמה מותר | בדיקת מאפיינים | זימון לבית משפט תעבורה | כמות אלכוהול מותרת בדם

 

 

כמות אלכוהול מותרת בדם
מאמרים נוספים באותו נושא:
השאירו פרטים ונחזור בהקדם:
דילוג לתוכן